SA-C-37-14M Apex 14mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 3/8” Square Drive
Price: Price on Request
Part Number: SA-C-37-14M
SA-C-37-14M Apex 14mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 3/8” Square Drive. Socket Type: 6-Point Hex Opening: 14mm Overall Length: 54mm Socket Length: 27mm Socket Diameter: 22.2mm Nose End Diameter: 19.1mm Clearance Depth: 13.5mm
SA-C-37-14M Apex 14mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 3/8” Square Drive Description
SA-C-37-14M Apex 14mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 3/8” Square Drive allows you to operate in hard to reach places. Apex square drive universal wrenches are manufactured to last in the most demanding environments.
SA-C-37-14M Apex 14mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 3/8” Square Drive is recognized as the industry leader in impact universal extension wrench tooling throughout the aviation industry as well as automotive, heavy industry or anywhere quality tooling products are required. Apex square drive universal wrenches are not designed to be used with impact drivers.
Technical Specifications
Additional information
Socket Type
6-Point
Hex Opening
14mm
Overall Length
54mm
Socket Length
27mm
Socket Diameter
22.2mm
Nose End Diameter
19.1mm
Clearance Depth
13.5mm
Additional information
Socket Type
6-Point
Hex Opening
14mm
Overall Length
54mm
Socket Length
27mm
Socket Diameter
22.2mm
Nose End Diameter
19.1mm
Clearance Depth
13.5mm