SZ-14-24MM Apex Socket Head (Hex-Allen) Bit, 1” Square Drive, Metric
Price: Price on Request
Part Number: SZ-14-24MM
Discontinued
SZ-14-24MM Apex® Socket Head (Hex-Allen) Bit, 1” Square Drive, Metric. Hex Size: 24mm Overall Length: 3-1/2” / 89mm Length Of Insert: 2” / 51mm Bit Length: 1-1/8” / 29mm
Discontinued
SZ-14-24MM Apex Socket Head (Hex-Allen) Bit, 1” Square Drive, Metric Description
SZ-14-24MM Apex Socket Head (Hex-Allen) Bit, 1” Square Drive, Metric are manufactured using a proprietary steel and heat treat process that yields greater strength and a longer bit life. The cutting-edge machining process used to manufacture SZ-14-24MM Apex Socket Head (Hex-Allen) Bit, 1” Square Drive, Metric results in tighter tolerances, superior product consistency and a better and more consistent fit to fasteners leading to better torque transfer.
SZ-14-24MM Apex Socket Head (Hex-Allen) Bit, 1” Square Drive, Metric are recognized as the industry leader in screwdriver tooling throughout the aviation industry as well as automotive, heavy industry or anywhere quality tooling products are required. If you have invested money in quality tools, you need to know that your SZ-14-24MM Apex Socket Head (Hex-Allen) Bit, 1” Square Drive, Metric will deliver the performance you require of them. Apex manufactures SZ-14-24MM Apex Socket Head (Hex-Allen) Bit, 1” Square Drive, Metric for the aerospace, automotive and other industries where reliability is key. Day in and day out, you will find SZ-14-24MM Apex Socket Head (Hex-Allen) Bit, 1” Square Drive, Metric hard at work in some of the worlds busiest manufacturing facilities.
Hex Size
24mm
Overall Length
3-1/2'' / 89mm
Length Of Insert
2'' / 51mm
Bit Length
1-1/8'' / 29mm
Hex Size
24mm
Overall Length
3-1/2'' / 89mm
Length Of Insert
2'' / 51mm
Bit Length
1-1/8'' / 29mm