SZ-8-14-24MM Apex Socket Head (Hex-Allen) Bit w/ Drive Adapter, 1” Square Drive, Metric
Price: Price on Request
Part Number: SZ-8-14-24MM
SZ-8-14-24MM Apex® Socket Head (Hex-Allen) Bit w/ Drive Adapter, 1” Square Drive, Metric. Hex Size: 24mm Overall Length: 3-1/2” / 89mm Length Of Insert: 2” / 51mm Bit Length: 29/32” / 23mm
SZ-8-14-24MM Apex Socket Head (Hex-Allen) Bit w/ Drive Adapter, 1” Square Drive, Metric Description
SZ-8-14-24MM Apex Socket Head (Hex-Allen) Bit w/ Drive Adapter, 1” Square Drive, Metric are manufactured using a proprietary steel and heat treat process that yields greater strength and a longer bit life. The cutting-edge machining process used to manufacture SZ-8-14-24MM Apex Socket Head (Hex-Allen) Bit w/ Drive Adapter, 1” Square Drive, Metric results in tighter tolerances, superior product consistency and a better and more consistent fit to fasteners leading to better torque transfer.
SZ-8-14-24MM Apex Socket Head (Hex-Allen) Bit w/ Drive Adapter, 1” Square Drive, Metric are recognized as the industry leader in screwdriver tooling throughout the aviation industry as well as automotive, heavy industry or anywhere quality tooling products are required. If you have invested money in quality tools, you need to know that your SZ-8-14-24MM Apex Socket Head (Hex-Allen) Bit w/ Drive Adapter, 1” Square Drive, Metric will deliver the performance you require of them. Apex manufactures SZ-8-14-24MM Apex Socket Head (Hex-Allen) Bit w/ Drive Adapter, 1” Square Drive, Metric for the aerospace, automotive and other industries where reliability is key. Day in and day out, you will find SZ-8-14-24MM Apex Socket Head (Hex-Allen) Bit w/ Drive Adapter, 1” Square Drive, Metric hard at work in some of the worlds busiest manufacturing facilities.
Apex Fastener ToolsApex Fastener Tools Catalog Page: 19
Made In The USA
Technical Specifications
Additional information
Hex Size
24mm
Overall Length
3-1/2'' / 89mm
Length Of Insert
2'' / 51mm
Bit Length
29/32'' / 23mm
Made In The USA
Additional information
Hex Size
24mm
Overall Length
3-1/2'' / 89mm
Length Of Insert
2'' / 51mm
Bit Length
29/32'' / 23mm